در حال بارگذاری ...
 • در نشست مشترک مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر کل جشنواره بین المللی تفلیس؛

  پیش تفاهم نامه همکاری میان ایران و گرجستان منعقد شد

  پیش تفاهم نامه همکاری در زمینه تئاتر، میان اداره کل هنرهای نمایشی و دبیر کل جشنواره بین المللی تفلیس گرجستان منعقد شده و به امضاء رسید.

  به گزارش ستاد خبری سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در این جلسه، که با حضور قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی، علی اکبر طرخان مدیر امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی، اکاترینا مازمیشویلی دبیر کل جشنواره بین المللی تفلیس گرجستان و لوان سولاتسه، مدیر هنری کمپانی تئاتر مرجانیش ویلی و مدرس دانشگاه سینما و تئاتر گرجستان در حاشیه جشنواره تئاتر فجر، برگزار شد، پیش تفاهم نامه همکاری میان اداره کل هنرهای نمایشی ایران و مدیر کل جشنواره بین المللی تفلیس به امضاء رسید.
  در ادامه اکاترینا مازمیشویلی با بیان اینکه اپرای عروسکی "رستم و سهراب"، کار بهروز غریب پور، اولین نمایش ایرانی بود که در گرجستان اجرا و با استقبال خوب تماشاگران مواجه شد، اظهار کرد: علاقه مندیم تا ارتباط نزدیک تری میان اداره کل هنرهای نمایشی ایران و جشنواره بین المللی تفلیس برقرار شود که در راستای این امر نیز برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم و امیدواریم که به تفاهم برسیم و از این پس شاهد حضور گروه های ایرانی در گرجستان و گروه های گرجستانی در ایران باشیم.
  وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما کشور همسایه شما هستیم و از آنجا که مسافت زمانی و مکانی ما با ایران کم است، احساس راحتی می کنیم و علاقه مندیم تا ارتباط فرهنگی بیشتری با ایران داشته باشیم.
  دبیر جشنواره بین المللی تفلیس گرجستان با اشاره به اینکه این همکاری نباید محدود به حضور گروه ها و اجرای عمومی باشد، تصریح کرد: این تبادل فرهنگی باید در زمینه های دیگر، از جمله طراحی صحنه و دکور، طراحی لباس، تبادل اطلاعات هنرمندان و ... نیز باشد.
  قادر آشنا هم اولویت همکاری اداره کل هنرهای نمایشی را ارتباط با کشورهای همسایه دانست و افزود: ما با کشور شما، به لحاظ فرهنگی، نزدیکی هایی داریم و مایلیم که یک ارتباط دو سویه برقرار شود و تنها محدود به جشنواره ها نباشد و تداوم یابد.
  وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، نزدیکی مکانی و زمانی میان دو کشور کمک می کند تا تبادل میان گروه ها بیشتر شود و ما نیز این آمادگی را داریم تا در حوزه های مختلف هنرهای نمایشی با گرجستان همکاری کنیم.
  مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه در وهله اول باید تئاتر گرجستان به هنرمندان ایران و تئاتر ایران هم به گرجستانی ها معرفی شود، اذعان کرد: این آمادگی را داریم تا آثار مشترکی میان دو کشور تولید شود. همکاری دیگری که می توانیم داشته باشیم، فرصت اجرای عمومی آثار ایران در گرجستان و اجرای عمومی آثار گرجستان در ایران است.
  وی در ادامه بیان کرد: نکته دیگری که وجود دارد حضور در جشنواره های بین المللی دو کشور است؛ از جمله اینکه در ایران جشنواره های بین المللی نمایش عروسکی، کودک و نوجوان و جشنواره نمایش های آئینی و سنتی و خیابانی برگزار می شود که گروه های گرجستانی هم می توانند گروه‌هاب نمایشی خود را در این جشنواره ها معرفی کنند. 
  آشنا با اشاره به دیگر همکاری های میان تئاتر گرجستان و ایران تصریح کرد: سخنرانی اساتید برجسته حوزه تئاتر و برگزاری کارگاه های آموزشی از جمله دیگر همکاری هایی است که می توانیم داشته باشیم و آمادگی این کار اکنون از طرف ما وجود دارد.
  وی یادآور شد: همچنین پس از بازگشت به گرجستان، در اولین فرصت برنامه های یک سال آینده را برایتان ارسال خواهیم کرد تا از برنامه های تئاتری گرجستان آگاه شوید و هرچه زودتر همکاری میان دو کشور آغاز شود.
  قادر آشنا نیز امضای این تفاهم نامه و همکاری میان دو کشور در زمینه تئاتر را مثبت دانسته و نسبت به این امر ابراز خرسندی کرد.
  در ادامه، پیش تفاهم نامه همکاری میان قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی ایران و اکاترینا مازمیشویلی، دبیرکل جشنواره بین المللی تفلیس گرجستان، منعقد شده و به امضای دو طرف رسید.
  گفتنی است، این پیش تفاهم نامه شامل موارد کلی، از جمله تبادل اطلاعات و انتشارات، اجرای نمایش و دعوت از گروه های تئاتر ایرانی و گرجستانی، تبادل هنرمند، طراحان صحنه و دکور، نویسندگان، برگزاری کارگاه آموزشی، تبادل کارشناس، حضور افراد به عنوان داورهای بین المللی و تبادل گزارشگر و خبرنگار است که در آینده نزدیک، با شکل گیری ارتباطات بیشتر، قرارداد و تفاهم نامه اصلی هم به امضا خواهد رسید.
  نظرات کاربران